Euro 2020

Anglezëve u kërkohet t’i ndalin simulimet pas penalltisë së “lehtë”

FOTO: AP
 

Ndërsa Anglia iu gëzua arritjes në finalen e parë të madhe që nga viti 1966, kishte rritje të protestave jashtë vendit për penalltinë e dhënë për një faull ndaj Raheem Sterlingut, në vazhdime, që i dha fitoren ndaj Danimarkës në gjysmëfinale të “Euro 2020”. Një sërë figurash mediatike dhe të futbollit u bashkuan me tifozët danezë duke insistuar se penalltia ishte shumë e lehtë për një ndeshje kaq të rëndësishme. Madje, disa insistojnë se simulimi i Sterlingut ishte shumë i dobët, pasi sulmuesi anglez u rrëzua në prekjen më të lehtë.

“Ata gjithmonë thonë se sa keq është kur një lojtar i huaj përpiqet të mashtrojë gjyqtarin me një simulim. Në futbollin e pastër anglez, kjo nuk ndodh. Përveç, natyrisht, në një gjysmëfinale të Kampionatit Evropian”, shkroi gazeta spanjolle “Marca”. “Do të ishte mirë që futbolli anglez të ndalej së dhëni leksione për pjesën tjetër të kontinentit rreth simulimeve”.