Euro 2020

Tifozët anglezë kanë filluar të ëndërrojnë për sukses në “Euro 2020”

Foto: Associated Press/AP
 

Anglia është mbërthyer nga ethet e “Euro 2020” ndërsa futbollistët e përzgjedhësit Gareth Southgate po përgatiten të përballen me Danimarkën për një vend në finalen e një turneu të madh pas 55 vjetësh. Anglia do ta ketë të mërkurën mbrëma në “Wembley” përkrahjen e madhe, pasi shumica e tifozëve të pranishëm në stadium janë anglezë. E krahas tyre, Anglia do të ketë edhe miliona mbështetës të pasionuar që ndeshjen do ta përcjellin nga shtëpitë e tyre. Skuadra e Southgatet e filloi turneun ngadalë, por me shpejtësi e ka marrë veten, duke mposhtur armiqtë e vjetër, Gjermaninë në 1/8 e finales përpara se të triumfojë bindshëm ndaj Ukrainës (4:0) në ndeshjen çerekfinale të luajtur në Romë. Gati 21 milionë njerëz u ulën në shtëpi për ndeshjen me Ukrainën, duke e bërë atë ngjarjen më të shikuar televizive të drejtpërdrejtë të vitit, por ky rekord ka gjasa të mëdha të thyhet kundër Danimarkës. Pas duelit në Romë, Anglia është kthyer në shtëpi dhe nëse e mposht Danimarkën, atëherë edhe finalen do të mund ta luajë në “Wembley”. Besimi po rritet në një komb të lodhur nga pandemia e koronavirusit dhe të etur për sukses, ku ekipi i ri i Southgatet mund të japë lavdi për herë të parë që nga triumfi në Botërorin e vitit 1966. Makinat dhe shtëpitë janë zbukuruar me flamuj dhe kryeministri britanik Boris Johnson thuhet se ka dhënë dritën jeshile që lokalet të qëndrojnë të hapura më vonë të dielën për t'u përgatitur për një finale të mundshme të Anglisë.

Johnson, i cili zbuloi një flamur të madh të Anglisë në “Doëning Street” para ndeshjes me Ukrainën, shkroi në Tëitter: “Ne jemi të gjithë prapa jush për gjysmëfinale, silleni në shtëpi”.