Euro 2020

Talentet e Portugalisë nuk arritën të shfaqnin lojën e tyre në Evropian

Foto: AP
 

Fernando Santos e arsyetoi eliminimin e Portugalisë në “Euro 2020” si një përrallë e fatit të keq dhe rasteve të humbura, por dështimi për të nxjerrë më të mirën nga një mori talentesh sulmuese ishte përfundimisht ajo që i kushtoi ekipit të tij të dashur. Portugalia e humbi ndeshjen e 1/8 së finales nga Belgjika, e cila avancoi në çerekfinale ku do të përballet me Italinë, falë golit të Thorgen Hazardit në fund të pjesës së dytë. Në pjesën e dytë Portugalia u kthye fuqishëm, por assesi nuk arriti të shënojë gol dhe kështu kampionia në fuqi e Evropës u eliminua në 1/8 e finales.

“Unë mendoj se është një rezultat i padrejtë, por ata shënuan dhe ne nuk shënuam”, pranoi Santos. “Goli i tyre ishte prej një goditjeje nga asgjë, jashtë zonës. Ne nuk mund të kontrollojmë gjithçka”