Euro 2020

Suedezët po kënaqen me rolin e autsajderit

Foto: AP
 

Me disa minuta të mbetur në ndeshjen kaotike të Kampionatit Evropian ndërmjet Suedisë dhe Polonisë, përzgjedhësi suedez Janne Andersson vendosi të argëtohej në zonën teknike. Trajneri i Suedisë e pa një anëtar të stafit të dhomës së pasme të Polonisë, Jakub Kwiatkowskin, duke u përpjekur për ta marrë topin që nuk ishte në lojë. Mirëpo, topi shkoi i pari tek Anderssoni. Ndërsa Kwiatkowski u përball me të, Andersson futi topin midis këmbëve të homologut të tij dhe i buzëqeshi.

“Unë ia futa topin mes këmbëve”, tha Andersson, duke përdorur një term klasik suedez për një lëvizje të tillë në futboll. “Ai u mërzit, por unë isha i lumtur me tunelin. Unë nuk e bëra atë gjë për ta tallur atë. Ai erdhi dhe ndodhi që unë ta dërgoja topin midis këmbëve të tij. ”