Euro 2020

Faktet për ndeshjen Holanda – Ukraina

 

1. Ky është takimi i parë ndërmjet Holandës dhe Ukrainës në një ngjarje të madhe (Botëror ose Evropian). Holandezët janë të pamposhtur në dy ndeshjet e fundit – të dyja miqësore. Fitoi në Rotterdam 3:0 në maj të vitit 2008, dhe barazoi 1:1 në Donetsk në muajin gusht të vitit 2010.

2. Holanda po merr pjesë për herën e 10-të në Kampionatin Evropian, dhe të parin prej vitit 2012. E fitoi garën në vitin 1988, duke e mposhtur Bashkimin Sovjetik 2:0 në finale. Kjo është ndeshja e parë në një ngjarje të madhe në “Johan Cruyff Arena” që prej gjysmëfinales së vitit 2000 kundër Italisë, në ndeshjen në të cilën holandezët dështuan të shënonin pavarësisht se kishin 31 gjuajtje dhe 71% të posedimit të topit. (0:0 pas vazhdimeve, 1:3 pas penalltive).