Euro 2020

#Profili - Euro 2020: Portugalia shihet favorite për ta mbrojtur titullin e Evropës

Foto: AP
 

Kampionia në fuqi e Evropës, Portugalia, nuk është vetëm pretenduese e këtij turneu, por lirisht mund të konsiderohet si favorite e certifikuar për të triumfuar. Që nga triumfi në Kampionatin Evropian të vitit 2016 të mbajtur në Francë, Përfaqësuesja e Portugalisë është rritur dukshëm, duke u shndërruar në një forcë të vërtetë. Pas një fushate të mjerueshme për Botërorin “Rusia 2018”, ku mezi arriti të kualifikohet dhe u eliminua në 1/8 e finales nga Uruguai, Portugalia ka vazhduar me triumfin në edicionin e parë të Ligës së Kombeve dhe në kualifikimet për “Euro 2020” doli si e dyta. Është e papranueshme që të mos nxirret në pah thellësia e ekipit aktual të Portugalisë. Me rekordmenin e golave, Cristiano Ronaldo, që është lider i Portugalisë, por që mbështetet nga një grup talentesh, si Bruno Fernanes, Diogo Jota, Bernardo Silva, Joao Felix dhe më shumë, atëherë mund të konfirmohet se portugezët i kanë gjasat e mira për ta mbrojtur trofeun e fituar para pesë vjetësh. Skuadra mund të ëndërrojë të shtyhet larg në turne këtë verë.

Përzgjedhësi dhe taktika