Euro 2020

#Profili - Euro 2020: Gjermania e vendosur për kthim të fuqishëm në skenën e madhe

Foto: AP
 

Përfaqësuesja e Gjermanisë hyn në “Euro 2020” me shpresën për ta kthyer statusin e saj si një superfuqi globale, pas paraqitjes zhgënjyese që e pati në Botërorin “Rusia 2018”.

“Die Mannschaft” zbarkoi në Rusi si kampione në fuqi dhe dukej se gjermanët do ta kalonin grupin e tyre me lehtësi. Por, nuk arritën të shfaqnin autoritetin e tyre në fushë dhe u eliminuan nga Botërori në fazën e grupeve.