Botë

Tanket izraelite hyjnë më në qendër të Rafahut pavarësisht reagimeve globale

Tanket izraelite në Rafah

Tanket izraelite në Rafah

Foto: Associated Press

Tanket izraelite kanë avancuar më në qendër të Rafahut për herë të parë të martën, kanë deklaruar dëshmitarët, tri javë pas nisjes së ofensivës tokësore në qytetin më jugor të Gazës, që ka shkaktuar reagim global, për shkak të vrasjes së civilëve.

Ndërkohë, sulmet e reja në Rafah të martën kanë lënë të vdekur 21 palestinezë, derisa banorët kanë raportuar për eskalim të luftimeve në qytet.

Tanket dhe veturat e blinduara dhe të pajisura me mitralozë janë parë afër xhamisë Al-Awda, një zonë në qendër të Rafahut, kanë thënë dëshmitarët për Reuters. Ushtria izraelite ka thënë se forcat e saj kanë vazhduar të operojnë në zonën e Rafahut, pa e përmendur hyrjen më thellë në qendër të tij.

Gjatë natës forcat izraelite kanë sulmuar qytetin me raketa, kanë thënë banorët, duke e shtyrë edhe më përpara ofensivën, pavarësisht reagimeve pas sulmit të së dielës në një kamp, që la të vdekur të paktën 45 palestinezë, më shumë se gjysma e të cilëve fëmijë, gra dhe të moshuar. 

Ndërkaq, të martën tri shtete evropiane, Spanja, Irlanda dhe Norvegjia e kanë njohur shtetin palestinez.

Të tri vendet kanë thënë se shpresojnë se vendimi i tyre do të përshpejtojë përpjekjet për të siguruar një armëpushim në luftën e Izraelit kundër militantëve të Hamasit, tashmë në muajin e saj të tetë, që ka kthyer në rrënoja pjesën më të madhe të territorit me popullsi të dendur.

Banorët thanë se lagjja Tel Al-Sultan e Rafahut, skena e grevës së natës të së dielës, në të cilën tendat dhe strehimoret u dogjën ndërsa familjet po përgatiteshin për të fjetur, ishte ende duke u bombarduar.

Rreth një milion njerëz - shumë të zhvendosur në mënyrë të përsëritur nga valët e zhvendosura të luftës - kanë ikur nga ofensiva izraelite në Rafah që nga fillimi i majit, njoftoi të martën agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRËA).