Botë

SHBA-ja për herë të parë ngrit akuza për krime lufte, akuzohen katër rusë

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ngritur për herë të parë akuza për krime lufte sipas ligjit të saj, duke pretenduar se katër trupa ruse torturuan një shtetas amerikan në Ukrainë, ka njoftuar të mërkurën Departamenti i Drejtësisë.

Suren Seiranovich Mkrtchyan dhe Dmitry Budnik po akuzohen së bashku me dy të tjerë, të listuar si Valerii dhe Nazer, mbiemrat e të cilëve autoritetet amerikane nuk i kanë përcaktuar ende.