Botë

Skulpturat e Partenonit, shkak i përplasjes diplomatike mes Britanisë së Madhe dhe Greqisë

 

Një konflikt diplomatik ka shpërthyer të hënën mbrëma mes Greqisë dhe Britanisë së Madhe, pasi Britania e Madhe ka anuluar një takim të planifikuar të kryeministrave të dy vendeve, duke bërë që kryeministri grek të akuzonte homologun e tij britanik se po përpiqej të shmangte diskutimin mbi kthimin e skulpturave të Tempullit të Partenonit.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pritej të takohej me kryeministrin britanik Rishi Sunak, por takimi i tyre është anuluar në momentin e fundit nga pala britanike. Në këtë takim pritej paraqitja e kërkesës së Greqisë, për kthimin e skulpturave antike nga Muzeu Britanik. Britania e Madhe e ka konfirmuar se dy udhëheqësit nuk do të takohen dhe se Mitsotakis do të zhvillojë bisedime me zëvendëskryeministrin, Oliver Dowden.