Botë

Gjenerata e re e demokratëve për zgjedhjet 2028

Presidenti Joe Biden duke folur me guvernatorin e Kalifornisë, Gavin Newsom. Demokrati Newsom llogaritet si njëri prej kandidatëve të mundshëm për zgjedhjet presidenciale të vitit 2028
 

Ish-kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në Karolinën Jugore, Steve Shurtleff, aleat i kamotshëm i Bidenit, hapur i ka bërë thirrje presidentit që të tërhiqet nga fushata për zgjedhjet 2024. Ai ka thënë se demokratët kanë nevojë për më shumë opsione sesa Kamala Harris.

Guvernatori demokrat i Pensilvanisë, Josh Shapiro, do u është drejtuar votuesve presidencialë në New Hampshire të shtunën.

Guvernatori i Miçiganit, Gretchen Whitmer po punon për t’i forcuar partitë demokratike në të gjithë Perëndimin e Mesëm. Ndërkaq, guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom, ishte prijës i fushatës së Bidenit gjatë debatit të dytë presidencial republikan këtë javë - dhe u pajtua dakord për debatin kokë më kokë kundër një kandidati kryesor presidencial të republikanëve.