Botë

Vdiqën 29 persona nga shembja e saj, ndërtesa turke ishte amnistuar para tërmetit

 

Trend Garden Residence, një ndërtesë apartamentesh me shërbime të larta në qytetin turk të Malatya, krenohej me një palestër, dhoma të mobiluara rishtazi dhe një kafene në çati.

Por kur një tërmet i fuqishëm tronditi qytetin në orët e para të 6 shkurtit, ndërtesa shtatëkatëshe u shpërbë, duke lënë të vdekur 29 njerëz, sipas dy zyrtarëve qeveritarë. Dukej sikur struktura të ishte "lëngëzuar", rrëfente për rastin një i mbijetuar.