Botë

Polonia: Gjermania humbi shumë kohë për armatosjen e Ukrainës

Foto: AP
 

Polonia do t’i kërkojë Gjermanisë leje për dërgimin e tankeve “Leopard” Ukrainës, ka deklaruar të hënën kryeministri polak, Mateusz Morawiecki. Varshava po ndërton një koalicion shtetesh të gatshme për të dërguar tanket e prodhimit gjerman në frontin e luftës ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës.

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, ka thënë se Qeveria e saj do të aprovonte kërkesën eventuale polake për “Leopardët” e famshëm. Ajo ka thënë se Rusia nuk duhet assesi ta fitojë luftën.