1 perditesime
13:32

Katër të vdekur nga përmbytja e varkës me emigrantë në Kanalin Anglez

Katër persona janë konfirmuar të vdekur pasi një varkë që bartte emigrantë u përmbyt në Kanalin Anglez në orët e para të së mërkurës.

Sipas BBC-së, 43 emigrantë u shpëtuan, prej tyre 30 kishin mbetur nën ujë.

Qeveria britanike e ka përshkruar si një “ngjarje vërtetë tragjike”.

Së paku 45 mijë emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez këtë vit.

11:01

Dyshohet për emigrantë të vdekur pas përmbytjes së varkës në Kanalin Anglez

Një varkë e vogël që po barte emigrantë është mbytur në orët e para të mëngjesit në Kanalin Anglez, afër Kentit në Britani të Madhe.

Sipas BBC-së, raportohet se ka viktima, por kjo ende nuk është konfirmuar nga autoritetet.

Ekipet e shpëtimit të rojës bregdetare angleze janë dërguar atje për operacionin e kërkim dhe shpëtimit.

Qeveria e Britanisë së Madhe ka bërë të ditur se është në dijeni të incidentit dhe se agjencitë e saj janë duke e mbështetur reagimin e koordinuar.

Kanali Anglez shërben për të hyrë në rrugë ilegale në Britani. Shqiptarët frekuentojnë më së shumti këtë rrugë për të hyrë në shtetin britanik ilegalisht.