Botë

Lavrov paralajmëron “pasoja katastrofike” pas çmimit tavan për naftën

 

Sanksionet për çmim tavan prej 60 dollarësh për fuçi për naftën e parafinuar ruse kanë hyrë në fuqi të hënën në kuadër të masave të fundit perëndimore për ta ndëshkuar Moskën për pushtimin e Ukrainës.

Rusia është eksportuesja e dytë më e madhe e naftës në botë. Marrëveshja lejon që nafta ruse të dërgohet në vendet e palëve të treta duke përdorur cisternat e shtatë shteteve më të zhvilluar atë botës dhe BE-së, kompanitë dhe institucionet kreditore vetëm nëse ngarkesa blihet me ose nën tavanin prej 60 dollarësh për fuçi.