Botë

Takimi i Bidenit dhe Macronit për dallimet e mëdha për klimën

Presidenti francez në takimin e tij të parë me Bidenin në Shtëpinë e Bardhë, veç të tjerash, ka biseduar me homologun e tij për luftën ruse në Ukrainë dhe ndikimin e madh të Kinës
 

Duke folur pas fjalimeve të tij të përgatitura dhe pa praninë e kamerave, Macroni kritikoi Aktin e Reduktimit të Inflacionit, duke i quajtur subvencionet të dëmshme për kompanitë franceze dhe ato evropiane.

Presidentët Joe Biden dhe Emmanuel Macron po festojnë marrëdhënien e gjatë SHBA-Francë - por janë miq me dallime. Presidenti francez ka përdorur vizitën e tij në Washington për ta kritikuar ashpër Ligjin e nënshkruar nga Bideni në lidhje me klimën, i cila sipas presidentit francez është marrëveshje e keqe për Evropën.

Bideni ka nderuar Macronin me darkën e parë shtetërore të presidencës së tij të enjten në mbrëmje. Së pari, të dy udhëheqësit janë ulur në Zyrën Ovale për bisedime në mëngjes, që zyrtarët nga të dyja palët thanë se janë përqendruar kryesisht në përpjekjet e liderëve për të qëndruar të bashkuar në përgjigjen e tyre ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë dhe për të koordinuar qasjen e tyre ndaj një Kine të sigurt.