Botë

Dy rusë ikin me varkë nga Rusia në SHBA, kërkojnë azil

Foto ilustrim: BBC
 

Dy rusë janë arrestuar të enjten, nga zyrtarët amerikanë, pasi mbërritën me një varkë të vogël në ishullin St Lawrence në Alaskë, njoftoi BBC-ja.

Me qëllim të shmangies së rekrutimit për luftë në Ukrainë, rusët kanë zbarkuar në një plazh në fshatin Gambell dhe kërkuan azil në vend, kanë njoftuar dy senatorë amerikanë që e përfaqësojnë shtetin.