Botë

Së paku 5 të vdekur në Korsika shkaku i stuhive, mbi 45 mijë shtëpi pa energji elektrike

Foto: AP
 

Stuhitë e forta dhe erërat të forcës së uraganit që goditën të enjten ishullin francez të Korsikës kanë lënë pa energji elektrike 45 mijë shtëpi, ndërsa së paku pesë persona kanë vdekur në këtë ishull, raporton agjencia AP.

Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin ka thënë të premten gjatë vizitës në Korsika se pesë persona kanë vdekur në ishull, duke e përmirësuar gabimin kur kishte thënë të enjten se kanë vdekur gjashtë persona.