1 perditesime
12:19

Izraeli arreston 19 militantë të dyshuar

Izraeli thotë se ka arrestuar 19 anëtarë të grupit palestinez Xhihadi Islamik në bastisjet në Bregun Perëndimor të pushtuar, pas kryerjes së sulmeve ajrore kundër objektivave në Rripin e Gazës, raportoi BBC të shtunën.

11 njerëz janë vrarë në sulmet ajrore, duke përfshirë një fëmijë.

Izraeli tha se sulmet pasuan një "kërcënim të menjëhershëm" nga grupi.

Dhjetëra raketa u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit gjatë natës, shumica e tyre u ndaluan, tha ushtria izraelite.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës në pak më shumë se një vit.

Lufta 11-ditore në maj 2021 la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vrarë përpara se të binte dakord për një armëpushim.

10:25

Izraeli vazhdon sulmet ndaj grupeve terroriste në Rripin e Gazës

Të paktën 10 persona u vranë në sulmin me raketa izraelite në Gaza, duke përfshirë liderin e Xhihadit Islamik dhe një vajzë pesëvjeçare. Dhjetëra njerëz u plagosën. Mëngjesin e sotëm, ushtria izraelite nisi sulme të reja.

Përveç komandantit suprem të këtij grupi militant palestinez, u vranë edhe katër anëtarë të tjerë. 55 persona u plagosën. Një zëdhënës i ushtrisë izraelite ka thënë se ata besojnë se numri i ushtarëve të vrarë është rreth 15.

Në Sderot dhe në komunitete të tjera të shumta përreth, pranë kufirit me Gazan, u dëgjuan sirena të reja raketash, por aktualisht nuk ka raportime për të lënduar apo dëme. Më herët ushtria izraelite njoftoi se kishte nisur sulme të reja ajrore në pozicionet e raketave ku ndodheshin terroristët e Xhihadit Islamik Palestinez, shkruan Times of Israel.

Kryeministri izraelit tha se operacioni i djeshëm pasoi një "kërcënim të menjëhershëm" nga Xhihadi Islamik Palestinez lidhur me arrestimin e një prej anëtarëve të saj në fillim të kësaj jave. Izraeli arrestoi Bassem Saadi, i cili thuhet se është kreu i Xhihadit Islamik në Bregun Perëndimor, të hënën në mbrëmje.

Xhihadi Islamik hodhi më shumë se 100 raketa në Izrael "si një përgjigje fillestare". Shumica e raketave u kapën nga mburoja kundër raketave Iron Dome e Izraelit, por sirenat u dëgjuan në shumë qytete izraelite.

Në një fjalim televiziv më herët gjatë ditës, kryeministri izraelit Yair Lapid u shpreh se "Izraeli kreu një operacion të saktë kundër-terrorist kundër një kërcënimi të menjëhershëm".

Ndërkohë, Hamasi, i cili sundon Rripin e Gazës, ka thënë se grupet e armatosura ishin të bashkuara në luftë dhe nuk do të heshtin.