Botë

Partia gjermane në pushtet nis procedurën për përjashtimin e mikut të Putinit, Schroeder

 

Partia Social Demokratike e Gjermanisë (SPD), që është në pushtet, ka nisur një diskutim për përjashtimin e ish-kancelarit Gerhard Schroeder nga partia.

Procedura ka nisur të enjten në Hannover, me arsyetimin se Schroeder ka një qëndrim miqësor ndaj presidentit rus Vladimir Putin dhe se ai mbështet politikat e tij.