Botë

Dëshmia kundër ish-kryeministri izraelit, dhurata milionëshe nga miqtë miliarderë

Dëshmia kundër ish-kryeministri izraelit, dhurata milionëshe nga miqtë miliarderë
Foto: AP
 

Një dëshmitare kyç në gjyqin për korrupsion ndaj ish-kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka dëshmuar se shefi i saj miliarder e urdhëroi atë që t’i dërgonte dhurata me shampanjë, puro dhe bizhuteri të shtrenjta kryeministrit të atëhershëm izraelit, një skandal në mes të krizës politike në vend.

Dhuratat e shtrenjta të bëra për ish-liderin izraelit nga miq të pasur janë subjekt i një prej tri rasteve të korrupsionit kundër Netanyahut. Ai akuzohet për mashtrim, shkelje të besimit dhe marrje ryshfeti, akuza që ai i ka mohuar dhe hedhur poshtë si pjesë e një përpjekjeje për ta larguar nga detyra, raportoi të mërkurën AP-ja.