Botë

Tetë të vrarë në Sudan gjatë protestave kundër udhëheqjes ushtarake

Foto: AP
 

Të paktën tetë protestues u qëlluan për vdekje në Sudan të enjten, thanë mjekët, ndërsa turma të mëdha dolën në rrugë për të protestuar kundër udhëheqjes ushtarake që mori pushtetin tetë muaj më parë.

Në qendër të Khartoum-it, forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës dhe topa uji pasdite ndërsa u përpoqën të parandalonin një numër të madh protestuesish që të marshonin drejt pallatit presidencial, thanë dëshmitarët, raportoi CNN të premten.