Botë

#ChurchToo fakton abuzimet seksuale të priftërinjve

Zbulimet #ChurchToo janë shfaqur në të gjitha llojet e grupeve të kishës, duke përfshirë besimet liberale që predikojnë barazinë gjinore dhe e përshkruajnë sjelljen e pahijshme seksuale të klerit si abuzim me pushtetin
 

Raporti doli në të njëjtën ditë kur një kishë e pavarur në Indiana po përballej me akuzat ndaj saj. Pak çaste pasi pastori i saj, John B. Lowe II, rrëfeu për vite të tëra “tradhti bashkëshortore”, anëtarja e vjetër Bobi Gephart mori mikrofonin për të treguar pjesën tjetër të historisë: Ajo ishte vetëm 16 vjeç kur filloi, tha ajo. Videoja e përballjes ka marrë afro 1 milion shikime në Facebook

Një raport i vjetruar mbi abuzimin seksual dhe mbulimin në Konventën Baptiste Jugore, besimi më i madh protestant në SHBA, shkruan agjencia e lajmeve AP

Një video virale në të cilën një grua përballet me pastorin pse e kishte abuzuar seksualisht kur ishte adoleshente.