Botë

Scholz e Macron kërkojnë nga Putini armëpushim e tërheqje të trupave nga Ukraina

Foto: AP
 

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës zhvilluan një telefonatë me Vladimir Putinin të shtunën, në të cilën ata i kërkuan presidentit rus që të binte dakord për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë dhe të tërhiqte trupat ruse nga vendi, thanë zyrtarët gjermanë, raporton CNN.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti francez, Emmanuel Macron folën me Putinin për 80 minuta “me iniciativën e tyre”, sipas zyrës së shtypit të qeverisë gjermane.