Botë

Peruja merr masa, nis testimin e njerëzve nga frika për linë e majmunëve

 

Ministri i Shëndetësisë në Peru, Jorge Lopez, ka bërë të ditur se autoritetet janë duke përgatitur masat shkaku i shqetësimeve nga përhapja e lisë së majmunëve në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Masat do të hyjnë në fuqi të premten, mirëpo aeroportet kanë nisur testimin e udhëtarëve që kanë simptoma të kësaj sëmundjeje të re.

Ministri peruan ka thënë se deri më tani nuk është konfirmuar ndonjë rast me linë e majmunëve, mirëpo ka vendosur që të marrë masa parandaluese. Përhapja e lisë së majmunëve zakonisht ka ndodhur në Afrikë. Kjo li shkakton ethe dhe plagë nëpër trup.