Botë

Politikani danez i ekstremit të djathtë sërish djeg Kuranin nën mbrojtjen e policisë në Suedi

 

Udhëheqësi i partisë daneze të ekstremit të djathtë Stram Kurs (Linja e fortë), Rasmus Paludan, dogji një kopje tjetër të librit të shenjtë mysliman Kuranit nën mbrojtjen e policisë në Suedi, shkruan Dagens Nyheter të shtunën.

Paludan, i cili ka shtetësi të dyfishtë daneze dhe suedeze, kohët e fundit ka djegur kopje të Kuranit në rajonet Frolunda, Boras dhe Trollhattan të provincës jugperëndimore Vastergotland, në të cilat banojnë myslimanë.