Botë

Perëndimi humb durimin, paralajmërohen masa të ashpra ndaj Serbisë

 

Perëndimi është duke humbur durimin me Serbinë dhe shtetet që po refuzojnë të vënë sanksione ndaj Rusisë për nisjen e luftës në Ukrainë. Në rast se Beogradi së shpejti nuk merr drejtim krah Perëndimit dhe synon të zvarrisë zgjedhjen, do të jetë periudhë shumë e vështirë për Serbinë dhe zyrtarët qeveritarë të këtij shteti, kanë thënë qarqet diplomatike për mediumin serb “Danas”.

Sipas raportimit, pos pasojave ekonomike që do të prekin Serbinë, Perëndimi mund t’i vërë sanksione liderëve të shteteve rezistuese, si presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, apo kryeministrit hungarez, Viktor Orban.