1 perditesime
19:08

Shkon në të paktën 26 numri i të vdekurve nga vërshimet në Indi

Të paktën 26 persona kanë vdekur nga përmbytjet në Indinë jugore, pasi shirat e fuqishme i nxorën lumenjtë nga shtrati, duke bllokuar qytete e fshatra. Pesë fëmijë raportohet se janë në mesin e të vdekurve. Autoritetet kanë shprehur drojën se numri i të vdekurve mund të rritet edhe më tej, pasi një numër i madh njerëzish ende konsiderohen si të pagjetur.

Disa shtëpi janë vërshuar nga uji dhe njerëzit janë bllokuar në rrethin e Kottayamit në shtetin Kerala. Në videoxhirimet e realizuara nga zona shihen tek shpëtohen udhëtarët e një autobusi të përmbytur nga ujërat. Kottayam dhe Idukki janë dy nga rrethet më të prekura nga katastrofa në të gjithë vendin. Ditët me reshje të shumta të shiut kanë shkaktuar edhe rrëshqitje të dheut.

Lumenjtë e dalë nga shtrati kanë mbushur me ujë urat që lidhin shumë fshatra. Helikopterët ushtarakë po përdoren për të sjellë furnizime dhe personel në zonat ku njerëzit janë bllokuar. Mijëra njerëz janë evakuuar dhe 184 kampe ndihme janë ngritur në të gjithë shtetin, ku mbi 8.000 njerëzve u sigurohet ushqim, strehim dhe veshje.

08:46

Të paktën 24 të vdekur nga vërshimet në Indi

Të paktën 24 persona kanë vdekur nga përmbytjet në Indinë jugore pasi shirat e dendur shkaktuan daljen e lumenjve, duke prekur qytetet dhe fshatrat.

Pesë fëmijë janë në mesin e të vdekurve. Ekziston frika se numri i të vdekurve mund të rritet edhe më tej pasi shumë njerëz janë të zhdukur.

Videot nga zona treguan se udhëtarët e autobusit po shpëtoheshin pasi automjeti i tyre ishte përmbytur nga uji.

Kottayam dhe Idukki janë dy nga rrethet më të prekura në shtet. Ditët e reshjeve të dendura të shiut kanë shkaktuar edhe rrëshqitje vdekjeprurëse të tokës.

Helikopterët ushtarakë po përdoren për të fluturuar me furnizime dhe personel në zonat ku njerëzit janë bllokuar, thanë zyrtarët.

Mijëra njerëz janë evakuuar dhe më shumë se 100 kampe ndihme janë ngritur në të gjithë shtetin, tha të dielën kryeministri i Kerala, Pinarayi Vijayan.