Botë

Sulmi me shigjeta i danezit të radikalizuar, “akt i mundshëm terrorist”

Foto: AP
 

Hetuesit kanë identifikuar të dyshuarin si Espen Andersen Braathen, një 37-vjeçar që jetonte në Komunën e Kongsbergut, ku edhe kanë ndodhur sulmet gjatë së mërkurës vonë, që rezultuan me pesë të vdekur dhe disa të lënduar. Një zyrtar policie ka deklaruar për agjencinë e lajmeve “Reuters” se Braatheni ka pranuar vrasjet. Avokati i tij ka konfirmuar vetëm se sulmuesi po bashkëpunon me policinë dhe po jep deklaratë të detajuar

Sulmi me hark e shigjeta, në të cilin një danez i konvertuar në islam dyshohet se ka vrarë pesë persona në një qytet të Norvegjisë, duket të ketë qenë “akt i terrorit”, kanë bërë të ditur të enjten autoritetet e rendit në Norvegji.

Hetuesit kanë identifikuar të dyshuarin si Espen Andersen Braathen, një 37-vjeçar që jetonte në Komunën e Kongsbergut, ku dhe kanë ndodhur sulmet gjatë së mërkurës vonë.