Botë

Të shtëna, bomba: Versionet përplasëse Britani-Rusi për tensionet në det

 

Britania e Madhe ka pretenduar se beson që të shtënat e shkrepura ishin pjesë e ushtrimit të paralajmëruar rus “me armë zjarri” dhe se asnjë bombë nuk është hedhur. Ndërkaq Ministria e Jashtme ruse e ka quajtur kalimin e luftanijes britanike përgjatë rajonit si një akt të “provokimit flagrant” dhe ka bërë të ditur se do ta thërrasë për konsultime ambasadorin britanik lidhur me incidentin

Rusia ka njoftuar të mërkurën se ka shkrepur të shtëna paralajmëruese dhe bomba në shtegun e një luftanijeje ruse për ta shpjerë atë nga ujërat që Moska i pretendon për të sajat në Detin e Zi, afër gadishullit të Krimesë.

Britania e Madhe ka mohuar menjëherë versionin rus për incidentin, duke pretenduar se beson që të shtënat e shkrepura ishin pjesë e ushtrimit të paralajmëruar rus “me armë zjarri” dhe se asnjë bombë nuk është hedhur. Por vendi ka konfirmuar se luftanija e saj “HMS Defender” ka lundruan përgjatë atyre që i përshkroi si ujëra që i përkasin Ukrainës.