Botë

Bjellorusia përballë sanksioneve të reja nga BE-ja

Pjesëtari i forcave të sigurisë ruse kontrollon me një qen nuhatës bagazhet e pasagjerëve të fluturimit Ryanair ku ndodhej gazetari Raman Pratasevich në Minsk më 23 maj
 

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë filluar bisedimet për vendosjen e sanksioneve të mundshme ekonomike kundër Bjellorusisë.

"Po fillojmë diskutimet për vendosjen e sanksioneve pasi rrëmbimi i avionit dhe ndalimi i dy pasagjerëve, është plotësisht i papranueshëm", tha Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe çështje të Sigurisë i BE-së, Josep Borrell.