Botë

Blinken premton mbështetje për Gazën dhe shmangien e kthimit në luftë

 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është zotuar për mbështetjen e Washingtonit në rindërtimin e Gazës gjatë misionit të tij për fuqizimin e armëpushimit të arritur midis Izraelit dhe Hamasit për ndaljen e luftimeve më të rënda 11-ditore, ndër vite.

Por, Blinkeni ka siguruar se Shtetet e Bashkuara synojnë që Hamasi, të cilin vendi e konsideron organizatë terroriste, të mos përfitojë nga ndihmat humanitare.