Botë

Kina bën thirrje për veprim të këshillit të KB-së, kritikon SHBA-në

FOTO: AP
 

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të kërkojë një de-përshkallëzim të hershëm të dhunës midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza. Ai gjithashtu fajësoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mungesën e veprimeve të këshillit deri më tani.

"Për fat të keq, këshilli deri më tani nuk ka arritur një marrëveshje, me Shtetet e Bashkuara që qëndrojnë në anën e kundërt të drejtësisë ndërkombëtare", ka thënë Yi në një bisedë telefonike me homologun e tij pakistanez, Shah Mahmood Qureshi.