Botë

Ekstremistët islamikë prapa sulmit ndaj ish-presidentit të Maldives

FOTO: AP
 

Një zyrtar i lartë në Maldive ka thënë të shtunën se ekstremistët islamikë ishin përgjegjës për një shpërthim në fillim të kësaj jave që plagosi rëndë ish-presidentin Mohamed Nasheed, pasi policia ka thënë se arrestoi dy nga katër të dyshuarit.

Zyrtarët e spitalit thanë të shtunën se Nasheed është i vetëdijshëm dhe nuk ka më nevojë për ndihmë në frymëmarrje. Dy nga rojet e tij dhe dy kalimtarë të dukshëm, përfshirë një shtetas britanik, u plagosën gjithashtu në shpërthimin e së enjtes.