Botë

Irani identifikon të dyshuarin për sulmin në Natanz, thotë se u largua nga vendi

Irani identifikon të dyshuarin për sulmin në Natanz, thotë se u largua nga vendi
FOTO: AP
 

Irani i ka bërë emrin e ditur njërit të dyshuar për sulmin ndaj objektit bërthamor Natanz që dëmtoi centrifugat, duke thënë se ai ishte larguar nga vendi "disa orë para" që të ndodhte shpërthimi, njofton AP.

Ndërsa shkalla e dëmit nga shpërthimi i 11 prillit mbetet e paqartë, ajo vjen ndërsa Irani përpiqet të negociojë me fuqitë botërore për lejimin e Shteteve të Bashkuara që të ri-hyjnë në marrëveshjen bërthamore dhe të heqin sanksionet ekonomike me të cilat përballet.