Botë

Turqia ia hedh fajin BE-së për sjelljen ndaj Ursula von der Leyenit në Ankara

Turqia ia hedh fajin BE-së për sjelljen ndaj Ursula von der Leyenit në Ankara
Foto: AP
 

Turqia të enjten ka mohuar fuqishëm akuzat se ka neglizhuar Ursula von der Leyenin për shkak të gjinisë, duke insistuar se kërkesat protokollare të BE-së janë aplikuar gjatë takimit në pallatin presidencial turk.

Presidentja e Komisionit Evropian dhe shefi i Këshillit Evropian Charles Michel u takuan me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për bisedimet rreth marrëdhënieve Turqi-BE, të martën. Mysafirët u drejtuan në një dhomë të madhe për bisedimet me Erdoganin, por ishin vetëm dy karrige aty për tre liderët.