Botë

Gaza administron dozën e parë të COVAX-it

 

Ministria palestineze e Shëndetësisë ka nisur administrimin e vaksinave të para kundër koronavirusit, të siguruara nëpërmjet nismës botërore Kovaks.

Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe partnerët e saj, që menaxhojnë programin Kovaks, ia kanë dërguar mbi 61 mijë vaksina Autoritetit Palestinez. Mbi 21 mijë prej tyre janë dërguar në Rripin e Gazës, të kontrolluar nga “Hamasi” e të bllokuar nga forcat izraelite.