Botë

Turqia pret dozën e dytë të vaksinës kineze

Foto: Reuters
 

Presidenti turk, Receep Tayyip Erdogan, thotë se Kina ka miratuar kërkesën për dozën e dytë të vaksinësn CoronaVac, të prodhuar nga Sinovac Biotech. Erdogani ka bërë me dije se 10 milionë doza pritet të mbërrijnë deri në fundjavë në Turqi, njofton Reuters.

Turqia tashmë ka vaksinuar 1.16 milionë njerëz, kryesisht punëtorë shëndetësorë dhe njerëz të moshuar.