Botë

Bideni zotohet ta rikthejë SHBA-në në rolin e “udhëheqësit global”

Bideni zotohet ta rikthejë SHBA-në në rolin e “udhëheqësit global”
Foto: Reuters
 

Presidenti i zgjedhur, Joe Biden, ka shpalosur të martën vizionin e tij për politikat e jashtme të bazuara në vendosjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës sërish në rolin e prijësit global dhe për fuqizimin e aleancave me rajonin e Azi-Paqësorit, teksa ka prezantuar të përzgjedhurit e tij për sigurinë kombëtare, raporton Reuters. 

Biden ka thënë se i përzgjedhuri i tij për sekretar Shteti, Antony Blinken, do ta rindërtojë moralin dhe besimin në Departamentin amerikan të Shtetit, që është përgjegjës për marrëdhëniet diplomatike të vendit.