Botë

Masat e Merkelit sfidohen nga protestat e dhunshme

 

Qindra qytetarë kanë protestuar në qendër të Berlinit kundër planeve të kancelares Angela Merkel për t’i dhënë më shumë fuqi qeverisë së saj, me qëllim që t’i ashpërsojë masat për ndalimin e përhapjes së koronavirusit, shkruan agjencia Reuters. 

Parlamenti gjerman pritet të miratojë ligjin që ia mundëson Qeverisë t’i shtrëngojë masat për distancën sociale, mbajtjen e maskës, konsumimin e alkoolit në publik dhe mbylljen e dyqaneve. Ani pse gjermanët pranojnë mbylljen e lehtë për të luftuar valën e dytë të pandemisë, kritikët janë arsyetuar se ligji i mundëson qeverisë më shumë pushtet dhe rrezikon të drejtat e qytetarëve pa miratimin e Parlamentit.