Botë

Vala e dytë e koronavirusit mbërthen SHBA-në dhe Evropën

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia dhe Franca kanë regjistruar shifra rekorde rastesh brenda një dite me infektime me koronavirus, në kohën kur vala e dytë po mbërthen pjesë të tëra të Hemisferës Veriore, duke shtyrë disa vende që të zbatojnë kufizime të reja.

Më shumë se 42.9 milionë njerëz raportohet se janë infektuar me koronavirus në shkallë botërore dhe më shumë se një milionë e 151 mijë kanë vdekur, bëhet e ditur në të dhënat e agjencisë Reuters. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kenë shkallën më të lartë të vdekjeve dhe infektimeve.