Botë

Konflikti azero-armen mund të përfshijë Rusinë e Turqinë

Konflikti azero-armen mund të përfshijë Rusinë e Turqinë
Foto: Reuters

Janë përshkallëzuar ashpër luftimet ndërmjet Azerbajxhanit dhe enklavës etnike armene në territorin azer, Nagorno-Karabah, duke lënë së paku 29 persona të vrarë në ditën e dytë të luftimeve në Kaukazin Jugor.

Të dyja palët kanë sulmuar njëratjetrën me raketa dhe me artileri në shpërthimet më të fuqishme që kanë përshkuar konfliktin që ka shpërthyer para pothuajse tri dekadash. Dhe çfarëdo lëvizje e vendeve fqinje mund të fusë në përleshje fuqitë rajonale, si Rusia dhe Turqia. Moska ka një aleancë të mbrojtjes me Armeninë, që i ofron mbështetje jetike enklavës dhe raporteve të saj me pjesën e jashtme, përderisa Ankaraja zyrtare përkrah pakicën turqishtfolëse në Azerbajxhan, raporton Reuters, transmeton KOHA.