Botë

SHBA-ja nuk i bashkohet përpjekjeve të OBSH-së për vaksinën anti-COVID

SHBA-ja nuk i bashkohet përpjekjeve të OBSH-së për vaksinën anti-COVID
 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë bërë të ditur të martën se nuk do të jenë pjesë e asnjë përpjekjeje të përbashkët për të zhvilluar dhe shpërndarë një vaksinë anti-COVID, duke dalë kundër një funksionimi të përbashkët me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Vendimi që të shkohet si e vetme, siç ka raportuar “The Washington Post”, vjen pas vendimit të mëhershëm në korrik të Shtëpisë së Bardhë që SHBA-ja të dalë nga OBSH-ja. Presidenti Donald Trump kishte thënë se OBSH-ja ka nevojë për reforma dhe ndikohet shumë nga Kina.