Botë

Bjellorusia bëhet gati për protesta të reja

Bjellorusia bëhet gati për protesta të reja
 

Bjellorusia po bëhet gati sot për më shumë protesta, në të cilat pritet të kundërshtohet vendimi i presidentit Alexander Lukashenko, i cili një ditë më parë urdhëroi forcat e armatosura që të qëndrojnë në gatishmëri, për të mbrojtur kufijtë perëndimor të vendit.

Mijëra qytetarë kanë protestuar në rrugët e Bjellorusisë, që prej se Lukashenko – i cili është në pushtet nga viti 1994 –shpalli fitoren në zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit. Mbi 7.000 protestues janë arrestuar dhe qindra të tjerë janë rrahur nga policia.