Botë

“Vajza e Çernobilit” në epiqendrën e skenës politike të Bjellorusisë

“Vajza e Çernobilit” në epiqendrën e skenës politike të Bjellorusisë

Svetlana Tikhanovskaya, gruaja që u katapultua në skenën politike të Bjellorusisë për ta rrëzuar burrin që krejt bota e njeh si diktatori i fundit i Evropës, mund të jetë një sfiduese aksidentale, e cila u kandidua në zgjedhjet presidenciale të së dielës vetëm për shkak të arrestimit të bashkëshortit të saj aktivist opozitar, Sergei.

Por, fuqia dhe vendosmëria e saj që e shndërruan atë në një rivale të papritur opozitare, e cila ka refuzuar ta pranojë fitoren e Alexander Lukashenkos në votimet e përshkuara nga manipulimit, mund të burojnë që prej moshës 12-vjeçare, kur ajo shkoi për ta kaluar veten në një pjesë rurale të Irlandës.