Botë

Rifillon procesi gjyqësor për korrupsion kundër Netanyahut

Foto: Reuters
 

Ka rinisur të dielën procesi gjyqësor për korrupsion kundër kryeministrit izraelit, Benjamin Netanjahun që ka kohë që përballet me pakënaqësi në ngritje për shkak të mënyrës së menaxhimit të krizës së koronavirusit.

Netanjahu akuzohet për mashtrim, shkelje të besimit dhe pranim të mitos në një seri skandalesh në të cilat dyshohet se kishte pranuar dhurata nga miqtë miliarderë dhe u kishte krijuar favore magnatëve të mediave për ta mbuluar pozitivisht atë dhe familjen e tij. Netanjahu i hedh poshtë akuzat, duke vlerësuar se akuzat janë orkestruar si gjueti shtrigash nga njerëz brenda sistemit të drejtësisë.