Kush është lideri i ushtrisë Iraniane, i cili u vra nga SHBA-ja

Kush është lideri i ushtrisë Iraniane, i cili u vra nga SHBA-ja

03 January 2020 11:54

Menjëherë pas Liderit Suprem, Qasem Soleimani renditej si figura më e fuqishme në republikën Islamike.

Kreu i ushtrisë së njohur si Forcat Quds, Soleimani ishte organizatori i aktiviteteve të këtij shteti në Lindjen e Mesme, si dhe ishte ministri i vërtet i jashtëm kur vinte puna te lufta apo paqja, raporton BBC.

Ai konsiderohej si arkitekti i Presidentit sirian al-Assadit në luftën kundër rebelëve në Siri, rritjes së paramilitarëve pro-iranian në Irak, luftën kundër grupit të Shtetit Islamik e shumë luftërave të tjera, transmeton Koha.net.

Ai gjatë viteve të fundit ka jetuar nën ‘hije’ duke udhëhequr operacione të fshehta për të arritur popullaritet e famë në Iran si dhe ishte subjekt i disa dokumentarëve, raportimeve të lajmeve e madje edhe i një kënge.

Pentagoni sot ka deklaruar se ka kryer një operacion të suksesshëm duke vrarë atë, nën direktivat e Presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme