Botë

Irani nis pasurimin e uraniumit në centralin Fordov

Irani nis pasurimin e uraniumit në centralin Fordov
 

Irani nisi të enjten të transferojë gaz uraniumi në centrifugat e tij në centralin bërthamor Fordov.

Agjencia për Energji Bërthamore e Iranit tha përmes një deklarate të postuar në ueb-faqen saj se "prodhimi dhe mbledhja e uraniumit të pasuruar në Fordov kanë nisur".