Botë

Tsipras humb edhe në zgjedhjet lokale

Tsipras humb edhe në zgjedhjet lokale
 

Edhe raundi i dytë i zgjedhjeve lokale, në të cilat konkurronin kandidatë për gjysmat e periferive të vendit dhe dy të tretat e bashkive, ka shënuar një humbje totale për kreun e qeverisë greke, Alexis Tsipras, ndaj rivalit të tij për pushtet, udhëheqësit të kosnervatorëve, Mitsotakis.

Kandidatët e përkrahur nga “Demokracia e Re” kanë fituar në 12 prej 13 periferive të vendit dhe thuajse në shumicën e bashkive. Goditja dërrmuese ka qenë periferia më e madhe e vendit, ajo e Atikës, që erdhi në duart e konservatorëve pas 21 vitesh, ndërsa edhe Bashkia e Athinës u fitua me përqindje të madhe nga djali i ish-ministres së Jashtme, Dora Bakojanis, njëkohësisht nipi i Kyriakos Mitsotakis.