Botë

Protesta e 1 majit në Paris degjeneron në dhunë – policia me lotsjellës shpërndan turmat

Protesta e 1 majit në Paris degjeneron në dhunë – policia me lotsjellës shpërndan turmat
 

Policia në Francë e ka përdorur gazin lotsjellës për t’i sprapsur demonstruesit e maskuar në qendër të Parisit të mërkuren, teksa mijëra franceë e kanë përdorur tubimin vjetor të 1 majit për të protestuar kundër politikave të presidentit Emmanuel Macron.

Sindikatat e punës dhe të ashtuquajturit protestues “jelek-verdhë” kanë dalur nëpër rrugët e Francës, vetëm disa ditë pasi që Macroni ka prezantuar propozime të reja politike, përfshirë shkurtime tatimore në vlerë prej rreth pesë miliard eurosh, transmeton Koha Ditore.